Методичні рекомендації "Інтеграція на уроках англійської мови"
ІНТЕГРОВАНЕ НАВЧАННЯ
"What makes a child gifted and talented
may not always be good grades in school,
but a different way of looking
at the world and learning."
Chuck Grassley
1.1. Інтегроване навчання як засіб формування інтегративного мислення учнів.
В даний час в педагогічний лексикон міцно ввійшло поняття педагогічної технології. Будь-яка сучасна педагогічна технологія це синтез досягнень педагогічної науки і практики, поєднання традиційних елементів минулого досвіду і сучасного педагогічного досвіду.
Відповідно до Концепції розвитку освіти України, одним із пріоритетних завдань є забезпечення інноваційного характеру базової освіти, в тому числі забезпечення взаємозв'язку академічних знань і практичних умінь. Будь-яке загальноосвітній заклад має бути готове до вирішення цього завдання. Однак, чи готовий кожен учитель - предметник? Здавалося б, достатній обсяг різних курсів підвищення кваліфікації цілком може вирішити проблему перенавчання педагогів, але, поки вчитель сам не відчує внутрішню потребу в організації практико-орієнтованих уроків, ніяка теорія не допоможе йому перебудуватися. Сучасного учня сьогодні дуже важко чимось здивувати. Звичайний комбінований урок для нього нудний і нецікавий. Тому перед педагогом ставиться основне завдання так піднести навчальну інформацію, щоб урок став більш наочним, змістовним і цікавішим для нинішнього покоління. Найефективніший спосіб організації чіткого і компактного викладу навчального матеріалу це проведення інтегрованого уроку.
Інтегрований урок - це навчальне заняття, на якому позначена тема розглядається з різних точок зору, засобами декількох предметів (курсів). Його можуть проводити як один, так і кілька осіб.
Завдання інтегрування - не просто показати області зіткнення декількох навчальних дисциплін, а через їх органічний, реальний зв'язок дати учням уявлення про єдність навколишнього світу. Інтегровані уроки передбачають обов'язковий розвиток творчої активності учнів, розвивають потенціал, спонукають до активного пізнання навколишньої дійсності, до осмислення і знаходження причинно-наслідкових зв'язків, до розвитку особистості. Структура інтегрованих уроків - чіткість, компактність, стислість, логічна взаємозумовленість навчального матеріалу на кожному етапі уроку, велика інформативна ємність матеріалу.
Переваги багатопредметного інтегрованого уроку перед традиційним монопредметним очевидні. На такому уроці можна створити більш сприятливі умови для розвитку самих різних інтелектуальних умінь учнів, через нього можна вийти на формування більш широкого синергетичного мислення, навчити застосуванню теоретичних знань в практичному житті, в конкретних життєвих, професійних і наукових ситуаціях. Інтегровані уроки наближають процес навчання до життя, натуралізіруются його, оживляють духом часу, наповнюють смислами.
Інтеграція є одним із провідних напрямів перетворень в сучасній школі і усунення протиріч між невпинно зростаючим обсягом знань та здатністю їх засвоєння. Інтеграція покликана сприяти подоланню фрагментарності та мозаїчності знань учнів, забезпечує оволодіння ними комплексними знаннями, системою універсальних людських цінностей, слугує формуванню системно-цілісного світогляду. Інтеграція здатна вирішити основні суперечності в освіті – протиріччя між безмежністю знань і обмеженими людськими ресурсами. Практична реалізація ідеї інтегрованого навчання матиме й додатковий ефект, що сприяє розвитку емоційно ціннісного ставлення дітей до навчання, оскільки діти краще розумітимуть навчальний матеріал саме на міжпредметній основі, на взаємозв’язках з повсякденною діяльністю людини, що є запорукою успішного формування не тільки предметних компетентностей учнів, але й ключових, зокрема, вміння вчитися та застосовувати набуті знання. Поява інтеграції є результатом високого рівня реалізації міжпредметнихзв’язків, що передбачає не тільки комунікацію між предметними галузями знань, й встановлення глибинного зв’язку між ними. Інтеграція ґрунтується на загальних для кількох предметних галузей знань наукових ідеях, концепціях, що дають цілісне уявлення про людину, світ, культуру.
Метою інтегрованого навчання є:
• формування в учнів цілісного уявлення про навколишній світ, системи знань і вмінь;
• досягнення якісної, конкурентоздатної освіти;
• створення оптимальних умов для розвитку мислення учнів у процесі вивчення загальноосвітніх предметів і предметів професійно - теоретичного циклу;
• активізація пізнавальної діяльності учнів на уроці;
• ефективна реалізація розвивально-виховних функцій навчання.